CFC AWARD WINNERS - CLAREMONT FC

CFC AWARD WINNERS

 

CFC BROWNLOW MEDAL WINNER

1976       Graham Moss        Essendon

2015       Nat Fyfe                 Fremantle Dockers

2018       Tom Mitchell           Hawthorn

2019       Nat Fyfe                  Fremantle Dockers

 

CFC SANDOVER MEDAL WINNERS – LEAGUE

1932       K Hough                 32 votes

1933       S Clarke                  15 votes

1934       S Clarke                  24 votes

1936       G Moloney            30 votes

1949       G Maffina               17 votes

1967       J Parkinson            19 votes

1984       S Malaxos              17 votes

                M Mitchell             17 votes

2005       J Crabb                   39 votes

2007       A Jones                  29 votes

2011       L Blackwell            42 votes

2012       K Mitchell              58 votes

2016       J Bolton                 49 votes

2018       J Bolton                 52 votes

 

CFC SIMPSON MEDAL WINNERS

1950       G Maffina               AFC Brisbane

1966       J McIntosh             AFC Hobart

1977       G Moss                   WA vs SA

1981       J Krakouer             WA vs SA

                G Shaw                   Grand Final

1987       P Thorne                Grand Final

1988       B Allan                    WA vs SA

                P Thorne                WA vs VFA

1989       B Allan                    Grand Final

1990       B Allan                    WA vs SA

1991       Dale Kickett           Grand Final

1993       Dale Kickett           Grand Final

1996       T Ridley                  Grand Final

2008       I Richardson          WA vs QLD

2010       L Blackwell            WA vs VIC

2011       B Wilkes                 Grand Final

2012       P Medhurst             Grand Final

2016       J Bolton                   WA vs TAS

2017       J Bolton                   WA vs VIC

 

CFC LEADING GOALKICKERS – WAFL

1940       G Moloney            129

1943       R Farmer                97

1976       N Uncle                  91

1980       W Ralph                 85

1981       W Ralph                 127

1982       W Ralph                 115

1983       W Ralph                 128

1991       J Hutton                 100

2001       P Medhurst           78

2009       C Jones                   77

2010       C Jones                   85

 

CFC PRENDERGAST MEDAL WINNERS – RESERVES

1952       George Moss

1982       A Partington

1984       I Rakich

1987       P Owens

1990       D Ham

1993       K Holmes

2003       S Gibson

2004       L Wilson

2006       T Greaney

2008       J Staples

 

MERV McINTOSH MEDAL WINNERS – RESERVES

2000       Ben Edwards

2008       Kane Mitchell

2010       Lewis Broome

2012       Alistair Gillespie

2016       Jack Richardson

 

MEL WHINNEN MEDAL WINNERS – COLTS

2009       Lewis Broome

2013       Alec Waterman

2015       Tom Gajewski

2016       Jake Waterman

2019       Jack Cooley

 

CFC JACK CLARKE MEDAL WINNERS – COLTS

1960       B Ham

1969       R Becker

1981       D O’Connell

1987       N Yarran

1988       R Malone

1989       D Ham

1990       B Hendry

1991       P Leuba

1995       M Dimmock

1996       H Bokhari

1997       M Pell

1998       J Christopher

2004       A Ruck

2005       R Brabazon

2006       I Richardson

2010       T Ledger

 

ALL AUSTRALIAN

1966       J McIntosh

                D Marshall

1969       J McIntosh

1979       K Hunter

1980       B Duperouzel

                K Hunter

1982       K Hunter

1983       K Hunter

1984       S Malaxos

                A Daniels

1985       M Mitchell

1986       S Malaxos

                M Mitchell

1986       W Blackwell

                J Krakouer

1987       J Krakouer

1988       S Malaxos

1989       G McKenna

1990       C Lewis

1991       G McKenna

1993       B Allan

                G McKenna

1994       B Allan

                G McKenna

1998       A McIntosh

2007       C Morton (State 18’s)

                P McGinnity (State 18’s)

2008       M De Boer (State 18’s)

2008       P Medhurst

2009       T Colyer (State 18’s)

2010       H O’Brien

2012       J Martin (State 18's)

2014       Nat Fyfe 

2015       Nat Fyfe 

2015       Sam Petrevski-Seton (State 18's)

2016       Jeremy McGovern

2017       Jeremy McGovern

                Tom Mitchell

2018        Jeremy McGovern

                 Tom Mitchell

                 Jordan Clark (State 18's)

2019         Liam Henry (State 18's)

 

WAFL RISING STAR AWARD

2008       I Richardson